
.
Pouring art, czyli stosunkowo nowa, technika malarska, polegająca na wylewaniu farb akrylowych na podobrazie, stała się niezwykle popularna. Za jej pomocą można stworzyć niepowtarzalne, nasycone kolorami, abstrakcyjne obrazy.
Więcej o podstawach fluid art i o tym, jak malować na płótnie, we wcześniejszym wpisie:
TECHNIKA POURING – JAK SZYBKO STWORZYĆ ZNIEWALAJĄCY, ABSTRAKCYJNY OBRAZ
Tym razem chcę zaprezentować zgoła inne zastosowanie pouringu. Otóż kto powiedział, że obraz musi być malowany na płótnie? Fluid art świetnie nadaję się do tworzenia wszelkiego rodzaju ozdób. Istnieje nawet trend, w którym za pomocą wspomnianej techniki, zdobi się meble. Poniżej prezentuję poradnik, jak krok po kroku, rozlewać farby na drewnie.
.
potrzebNE MATERIAŁY:

- drewniane krążki;
- papier ścierny – P80 i P150;
- grunt malarski;
- pędzel;
- folia malarska lub karton do zabezpieczenia miejsca pracy;
- aluminiowe tacki do grilla;
- długie wykałaczki;
- farby akrylowe;
- medium do pouringu;
- olej silikonowy;
- kubeczki jednorazowe;
- suszarka do włosów;
- lakier w sprayu;
- maseczka ochronna;
- rękawiczki nylonowe (opcjonalnie).
.
Krok I – obróbka wstępna drewnianych krążków
.
1. Szlifowanie
Drewno jest materiałem o nieregularnej, pełnej wypustek i zagłębień, strukturze – wiadomo. Obróbka wstępna jest więc wymagana. Krążki powinny zostać wyszlifowane. Są zbyt małe, aby używać szlifierki elektrycznej, wybrałam więc, stary dobry, papier ścierny o granulacji P80 i P150, do wykończenia.
.
2. Nakładanie gruntu malarskiego
Podkład (grunt) malarski ma za zadanie zapobiegać wchłanianiu farby przez powierzchnię, na której malujemy. Kładziemy go, na każdy z drewnianych krążków, używając pędzla. Zupełnie tak, jak rozprowadza się farbę. Następnie czekamy około godziny – do wyschnięcia podkładu.
.
Krok iI – przygotowanie miejsca pracy
Jak nietrudno się domyślić, wylewanie farb jest techniką malarską, która może narobić sporo bałaganu. Zabezpieczenie miejsca pracy przed zabrudzeniami jest, w tym wypadku, niezbędnie.
- Rozłóż folię malarską, ewentualnie karton (coś, co zaabsorbuje nadmiar farby) w miejscu, w którym będziesz pracować;
- Na folii umieść aluminiową tackę do grilla;
.
3. Na tacce rozłóż równomiernie długie wykałaczki, po czym rozmieść na nich drewniane krążki.
.
Celem owych zabiegów jest zapewnienie odpływu farb i gromadzenie jej nadmiaru na tacce. Aluminiowa konstrukcja ma zapobiec zatopieniu krążków w emulsji.

.
Krok III – mieszanie farb
Sekret techniki pouring painting tkwi w wymieszaniu ze sobą trzech składników:
Farby akrylowe
Szybkoschnące, dające się rozcieńczyć wodą farby emulsyjne. Odpowiednie do malowania na niemal każdej powierzchni.
.
Medium do acrylic pouring
Medium to preparat rozcieńczający farby tak, aby umożliwić ich swobodne wylewanie. Jednak, w przeciwieństwie do wody, nie zmienia ich konsystencji ani nasycenia barw. Dodając medium do emulsji, musimy przestrzegać jednej zasady: jego zawartość, w całości mieszanki, nie powinna przekraczać 50%.

.
Olej silikonowy …
…lub inna substancja, w skład której wchodzi dimetikon (np. WD-40). Wystarczy dodać tylko kilka kropel. Dzięki silikonowi, na powierzchni farby, tworzy się ciekawy efekt, który przypomina komórki żywego organizmu, oglądane pod mikroskopem.
.
MIESZANIE SKŁADNIKÓW VIDEO
Wszystkie trzy elementy najwygodniej wymieszać w papierowych kubeczkach (każdy odcień w osobnym pojemniku). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby jeśli to możliwe, wlać medium i silikon bezpośrednio do butelki z farbą:
.
Krok IV – Malowanie
1. Rozlewanie farb
Farby nakładamy na podobrazie (w tym wypadku drewniane krążki), jedną po drugiej, w taki sposób, aby stworzyły przylegające do siebie, kolorowe pasy. Formujemy tęczę:


.
2. łączenie farb
Aby stworzyć pożądany efekt, musimy dosłownie, rozdmuchać farby po powierzchni drewna. Za pomocą powietrza, generowanego przez suszarkę do włosów, mieszamy ze sobą kolory:
.
MALOWANIE VIDEO
.
Krok V – wykończenie
Jeśli chcemy nadać naszemu projektowi blasku (dosłownie) i jednocześnie, chronić go przed wszelkiego rodzaju, uszkodzeniami i zabrudzeniami, warto nałożyć nań warstwę lakieru. Powierzchnia, pomalowana techniką acrylic pouring, schnie bardzo długo, co najmniej 24 godziny. Lakier należy nanosić, gdy farba wyschnie całkowicie. Do wyboru mamy lakiery pod pędzel i w sprayu. Każdy z nich ma zarówno plusy, jak i minusy. Użyty przeze mnie spray nakłada się szybko, przy czym nietrudno o stworzenie nieestetycznych zacieków, które negatywnie wpływają na efekt projektu.
.
Używając lakieru w sprayu, należy pamiętać o kilku zasadach:
- Przed rozpoczęciem wstrząśnij porządnie puszką;
- Zachowaj odpowiednią odległość od lakierowanej powierzchni (około 25 cm);
- Lakieruj w prawidłowy sposób: nanieś dwie lub trzy warstwy w kilkuminutowych odstępach. Pierwszą warstwę nakładaj od prawej do lewej, następne od góry do dołu.
- Pamiętaj, aby założyć maseczkę ochronną. Wdychanie lakieru jest mega niezdrowe. 😉

.
Technika acrylic pouring świetnie nadaje się nie tylko do malowania na płótnie. Drewno stanowi materiał o niesamowitym potencjale. Pomalowane krążki przerobić można na wszelkiego rodzaju ozdoby. Wspaniałym pomysłem będzie wywiercenie w nich niewielkiej dziury i voila! – jedyny w swoim rodzaju, spersonalizowany brelok na klucze gotowy!
Więcej, wykorzystujących fluid art niesamowitych inspiracji znajdziecie w powiązanych wpisach. Zapraszam do lektury:
- ACRYLIC POURING – JAK SZYBKO NAMALOWAĆ ZNIEWALAJĄCY, ABSTRAKCYJNY OBRAZ
- JAK MALOWAĆ FALE? ACRYLIC POURING ART
- 6 POMYSŁÓW NA ORYGINALNE ZASTOSOWANIE TECHNIKI ACRYLIC POURING
- POMYSŁ NA DONICZKĘ CZ. 3 – ACRYLIC POURING
- RĘCZNIE MALOWANE PODSTAWKI POD KUBEK DIY. ACRYLIC POURING
Tymczasem. Miłego rozlewania!
.
Sylwia
3 uwagi do wpisu “TECHNIKA ACRYLIC POURING. JAK MALOWAĆ NA DREWNIE?”