
Dynia jest jednym z nieodłącznych symboli Jesieni. To niepozorne warzywo, pomalowane paletą ulubionych barw, przekształca się w przepiękną, dekorację domu. Dodatkowo jest to niezwykle prosty projekt DIY, który może wykonać dosłownie każdy.
popularne sposoby na malowanie dyni
Istnieje całe mnóstwo sposobów na pomalowanie dyni. Możemy zdecydować się na pokrycie jej w całości jednym kolorem, zabarwienie jej ogonka innym odcieniem lub warstwą brokatu, pokrycie powierzchni warzywa prostymi wzorami geometrycznymi, lub bardziej skomplikowanymi, misternie wykonanymi malowidłami. Nowatorskim rozwiązaniem jest tworzenie abstrakcyjnych wzorów, za pomocą rozchlapywania farby na dyni bądź eksperymentowanie z fakturą, poprzez kreowanie ciekawych, wypukłych kształtów przy użyciu kleju na ciepło, po czym barwienie ich na kontrastujący z całością kolor.
Co się zaś tyczy materiałów używanych do malowania dyń, pole popisu jest równie szerokie jak w przypadku sposobów na materializację projektu. Praktycznie wszystkie rodzaje emalii nadają się do realizacji tego zadania. Farba kredowa, akrylowa, w sprayu, brokatowa… Wybór zależy od naszej inwencji twórczej. Sama realizacja przedsięwzięcia także nie jest trudna. Każda z koncepcji może zostać wykonana w kilku niezwykle prostych krokach, które przedstawione są poniżej.
Jeżeli szukasz inspiracji na jesienne ozdoby domu, zapraszam do przeczytania wpisu „Podświetlany wianek rustykalny DIY krok po kroku”
.
I. FARBA KREDOWA
NIEZBĘDNE MATERIAŁY
sposób wykonania
- Pomaluj całą dynię, z wyjątkiem ogonka, farbą kredową. Poczekaj do wyschnięcia;
- Zabezpiecz część dyni przylegającą bezpośrednio do ogonka, za pomocą taśmy malarskiej;
- Pomaluj ogonek farbą w sprayu. Pozwól całości wyschnąć;
- Pokryj warzywo ochronną warstwą lakieru.
.
II. fARBA W SPRAY’U
niezbędne materiały
sposób wykonania
- Pomaluj całość dyni, z wyjątkiem ogonka, farbą w sprayu. Poczekaj do wyschnięcia;
- Zabezpiecz część dyni przylegającą bezpośrednio do ogonka, za pomocą taśmy malarskiej;
- Nałóż drugi kolor farby w sprayu na ogonek warzywa;
- Poczekaj do wyschnięcia i nałóż warstwę lakieru.
JAK POPRAWNIE UŻYWAĆ FARB W SPRAYU
- Przed rozpoczęciem potrząsaj puszką przez (jak radzą producenci) kilka minut, aby dobrze wymieszać wszystkie składniki;
- Zanim zaczniesz przeprowadź test, rozbryzgując farbę na, innej niż docelowa, powierzchni. Tym sposobem unikniesz niepożądanych „kleksów” oraz sprawdzisz odcień;
- Rozprowadzając farbę zachowaj odpowiedni dystans od malowanej powierzchni (około 20 cm.), aby uniknąć nagromadzenia emulacji w jednym miejscu i powstania zacieków.
.
3. ŁACIATA DYNIA
niezbędne materiały
.
- Pomaluj całość dyni na wybrany kolor (tutaj biel). Poczekaj do wyschnięcia;
- Zamocz pędzel w puszce farby o innym odcieniu (tutaj czerń). Ochlap warzywo emalią, pocierając pędzel kciukiem;
- Powtórz punkt drugi używając trzeciego koloru (tutaj złoto);
- Poczekaj do wyschnięcia. Pokryj dynię warstwą lakieru.
.
.
.
IV. KLASYK – BIAŁA DYNIA
niezbędne materiały
SPOSÓB WYKONANIA
- Pomaluj całą dynię na biało;
- Poczekaj do całkowitego wyschnięcia farby i nałóż warstwę lakieru.
Liczba miłośników jesiennych dekoracji domu, tworzonych z malowanych dyń, ciągle rośnie. Jest to zwyczaj zaczerpnięty ewidentnie zza Oceanu, gdzie od lat ganki i wnętrza mieszkań stroi się za pomocą tych wymyślnie zdobionych warzyw. Praktyka ta zawiązana jest oczywiście z emocjonującym świętem Halloween, ale nie tylko. W taki sposób celebruje się nadejście nowej, schyłkowej pory roku. Barwienie dyń stało się niemal coroczną tradycją także w wielu z polskich domów, również w moim.
Sylwia