ACRYLIC POURING – 6 POMYSŁÓW NA ORYGINALNE ZASTOSOWANIE TECHNIKI

Photo by Sylwia from konstruktywnehobby.com

Acrylic pouring, fluid art, flip cup art – każda z tych nazw określa ten sam, nowatorski odłam sztuki współczesnej – technikę malarską, którą w wolnym tłumaczeniu można określić jako wylewnie odpowiednio spreparowanych farb akrylowych na podobrazie.

Pouring painting jest techniką malarską polegającą na wylewaniu na płótno mieszanki trzech składników:

  1. Farb akrylowych;
  2. Medium do pouringu – preparat rozcieńczający farby tak, aby umożliwić ich swobodne wylewanie;
  3. Oleju silikonowego – lub substancji, w skład której wchodzi dimetikon (np. WD-40).

Fluid painting to ciekawy i prosty sposób na stworzenie jedynego w swoim rodzaju, unikalnego dzieła. Nawet jeżeli nie masz doświadczenia z farbami i nie uważasz się za artystę – nieważne, pouring jest czymś, co może wykonać każdy. Wszystko, czego potrzebujesz to odpowiednie przybory i kilka rzeczowych wskazówek.

Photo by Luis Quintero on Pexels.com

Technika jest stosunkowo młoda i wciąż ewoluuje. Początkowo pouring painting używany był do malowania obrazów na płótnie. Od jakiegoś czasu jednak zaobserwować można, że metoda wylewania farb rozprzestrzenia się na coraz to nowe gałęzie sztuki i rękodzieła. Za jej pomocą zdobi się meble, przybory kuchenne takie jak choćby deski do krojenia, tace czy podstawki pod kubki. Fluid art używana jest take do dekorowania doniczek czy malowania na drewnie lub kamieniu.

Dodatkowo wykształcił się odłam pouringu, który powoli odchodzi od abstrakcji, czyniąc delikatny ukłon w stronę malarstwa figuratywnego. Niezwykle popularnym motywem dla tejże gałęzi stały się fale oceanu i plaża.

Dochodząc do sedna sprawy: pragnę zaprezentować kilka patentów na nietuzinkowe zastosowanie techniki acrylic pouring. Poniżaj sześć pomysłów na zjawiskowe projekty DIY, wykorzystujące omawianą metodę. Dowiedz się, jak krok po kroku, samodzielnie zrobić dekoracje do domu rozlewając farby akrylowe. Pozwól się zainspirować i daj się wciągnąć w fascynujący świat sztuki współczesnej. Odkryj w sobie artystę z Konstruktywne.com!

.

1. Obraz abstrakcyjny

Klasyczne, pierwotne zastosowanie techniki pouring painting, to malowanie obrazów na płótnie. Natura omawianej metody – wylewanie farb na podobrazie – sprawia, że jest ona wręcz idealna do tworzenia dzieł abstrakcyjnych. Jak samodzielnie wykonać piękne malowidło wpisujące się w kanony sztuki współczesnej? Artykuł wprowadzający w świat techniki acrylic pouring znajduje się tutaj:

TECHNIKA POURING – JAK SZYBKO NAMALOWAĆ ZNIEWALAJĄCY, ABSTRAKCYJNY OBRAZ?

Dowiesz się z niego czym jest fluid art, w jakie materiały należy się zaopatrzyć, aby rozpocząć przygodę z pouringiem i przede wszystkim, jak krok po kroku, namalować własny, abstrakcyjny obraz.

Jeżeli jesteś koneserem sztuki współczesnej i preferujesz jej podziwianie, nie tworzenie, zapraszam do odwiedzenia mojego sklepu na Etsy, gdzie istnieje możliwość nabycia obrazu wykonanego techniką pouring painting:

KonstruktywneCom shop.

.

.

2. kieszonkowa galaktyka

Ciekawą alternatywą dla konwencjonalnych, przeznaczonych do powieszenia na ścianie, obrazów są malowidła wykonane na mini płótnie. Wymiary najmniejszego, kwadratowego podobrazia to 7 × 7 cm. Tak niewielkie gabaryty sprawiają, że potencjał dekoracyjny mikroobrazu jest dużo bogatszy niż standardowego malowidła. Mini płótno idealnie spełni się w roli dekoracji zdobiącej półkę lub szafkę w salonie, przedpokoju czy też sypialni.

Poniżej przykład obrazu z motywem galaktyki namalowanego na małym płótnie za pomocą techniki pouring painting. Efekt nocnego nieba został uzyskany poprzez odpowiedni dobór barw i finalne obryzganie obrazu białą farbą, co posłużyło za skuteczną imitację gwiazd. Kieszonkowa galaktyka dostępna jest w moim sklepie Etsy:

KonstruktywneCom shop.

.

.

.

3. Rustykalne drewniane ozdoby

Kto powiedział, że obraz musi być namalowany na płótnie? Równie przepiękne efekty uzyskać można, tworząc na drewnie lub innej wybranej powierzchni. Taka praca idealnie wpisuje się w ramy kultowych stylów rustykalnego i sielskiego. Poradnik, jak krok po kroku namalować fale na drewnianej powierzchni, używając techniki pouring art dostępny tutaj:

JAK MALOWAĆ FALE? ACRYLIC POURING ART.

Obie widoczne na fotografiach prace są także dostępne w moim sklepie Etsy. Gorąco zapraszam do odwiedzania strony, poprzez kliknięcie poniższych linków:

Fale oceanu

Pole lawendy

.

.

4. Podstawki pod kubki

Acrylic pouring nadaje się idealnie nie tylko do malowania na różnego rodzaju podobraziach, ale także do przerabiana starych, nudnych sprzętów domowych. Któż z nas nie ma w mieszkaniu, leżących odłogiem, dawno zużytych, nudnych podstawek pod kubek? Dlaczego by nie podarować im drugiego życia? Stosując technikę pouring painting w łatwy sposób przemalujesz kuchenne akcesoria, tworząc jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną, mieniącą się kaskadą przenikających się barw i cudownych mozaikowych wzorów dekorację.

Jak, w kilku prostych krokach, dokonać zniewalającej metamorfozy starych, nudnych podstawek pod kubek? Dowiedz się tego, czytając artykuł:

RĘCZNIE MALOWANE PODSTAWKI POD KUBEK DIY. ACRYLIC POURING.

.

.

5. osłonka na Doniczkę

Projekt DIY dla miłośników kwiatów i pracy w ogrodzie. Technika acrylic pouring nada starej doniczce całkowicie nowy, intrygujący, odrobinę abstrakcyjny wygląd. Łatwy tutorial malowania osłonki metodą fluid art przeczytasz we wpisie:

POMYSŁ NA DONICZKĘ CZ. 3 – ACRYLIC POURING.

.

.

6. Breloczki do kluczy

Niewielka ozdoba dyndająca obok pęku kluczy do mieszkania bądź samochodu jest czymś, co posiada niemal każdy. Breloki można kupić w niespełna każdym miejscu. Jeżeli jednak cenimy sobie oryginalność, warto pokusić się o samodzielne wykonanie wisiorka. Jak zrobić, unikalny brelok do kluczy na drewnianym krążku, używając techniki pouring painting? Łatwy, prosty i przyjemny poradnik krok po kroku w artykule:

TECHNIKA ACRYLIC POURING. JAK MALOWAĆ NA DREWNIE?

.

.

To tylko kilka z ciekawszych zastosowań techniki malarskiej acrylic pouring. Możliwości, jakie niesie ze sobą rozlewnie farb akrylowych, są wręcz niezliczone. Ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia i inwencja twórcza. Pamiętajcie: the sky is the limit!

.

Sylwia

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s